צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם לשיחת יעוץ אנונימית

  תסמיני גמילה

  את ההתמכרויות השונות ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות – התמכרויות לחומרים (קפאין, ניקוטין, אלכוהול, סמים קלים, סמים קשים וכיו"ב) והתמכרויות התנהגותיות (הימורים, סקס, צפייה מופרזת בפורנוגרפיה, התמכרות למסכים וכד'). על אף כי תסמיני גמילה משויכים בעיקר לגמילה מחומרים ממכרים, גם מופיעים תסמינים במהלך גמילה מההתמכרויות ההתנהגותיות שמקורן גם הוא ב"חומרים", אבל לא בחומרים חיצוניים- אלא בחומרים שהגוף שלנו מייצר בעצמו (כאדרנלין, דופמין וכן הלאה). ולכן, גם המכורים להתנהגויות אלו חווים תסמיני גמילה פיזיים, שהם מצומצמים ופחות קיצוניים בנראותם מאותם תסמיני גמילה שחווים הנגמלים מסמים למשל, אבל הם בהחלט קיימים.

   

  תסמיני גמילה – מדוע הם מופיעים?

  התמכרות בהגדרתה מחולקת לשני אספקטים – האספקט הפיזי (כלומר – התלות הפיזית של המכור בחומר) והאספקט הנפשי (לרוב, המפלט מהמציאות, המקום לברוח אליו שמעניק החומר לאדם המכור). לשני הגורמים הללו יש משקל משמעותי בעצם הגדרתה של ההתמכרות, ולכן נטילת או הפסקת אספקת אחד מהם (בתהליך הגמילה או מסיבות אחרות) יוצרת אצל המכור תגובות המכונות תסמיני גמילה. כאמור, התגובות הללו יכולות להיות פיזיות ("קריז") ולהתבטא ברעידות, הזעת-יתר, שינויים בטמפרטורת הגוף, הקאות, שלשולים, והן עשויות להיות גם נפשיות ולהתבטא בשינויים תכופים וקיצוניים במצב ברוח, תוקפנות, נטייה לאלימות, או, בקצה השני של סקאלת מצבי הרוח – דיכאון, דכדוך, הסתגרות, חרדה וכד'. עוצמתם של תסמיני גמילה והשפעתם על המכור מתבססים על מספר קריטריונים, כשהעיקריים בהם הם מושא ההתמכרות, רמת ההתמכרות של המכור (שתלויה בתכיפות השימוש בגורם הממכר ובגורמים נוספים) ונתוניו האישיים של המכור – כלומר, כמה הוא נחוש להיגמל, האם הגיע באמת ובתמים לתובנה שעליו להיגמל או שהוא עושה זאת רק בשביל לרצות את הסובבים אותו וכד'. מרכז גמילה מקצועי ומיומן יידע ללוות את המכור דרך תסמיני הגמילה ולדאוג לכך שהם לא יגרמו לו להתייאש ולהרים ידיים מתהליך הגמילה, אלא ידרבנו אותו להצליח לצלוח אותם ולהגיע לשלב הבא בתהליך.

   

  התמודדות עם תסמיני הגמילה באופן מבוקר

  התמודדות עם תסמינים כאלה ואחרים בזמן הגמילה היא לא קלה כלל ואף עלולה להיות מסוכנת, לכן מומלץ לפנות אל מרכז גמילה מקצועי כמו מרכז ניקה נגמלים אשר נמצא בפתח תקווה, ולקבל את העזרה שאתם זקוקים לה.

  שתף את המוצר

  התחילו בתהליך השינוי

  השאירו פרטים ונחזור אליכם לשיחת יעוץ אנונימית

   קידום אתרים