צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם לשיחת יעוץ אנונימית

  תסמיני גמילה מאלכוהול

  בקרב מרבית האלכוהוליסטים המכורים לאלכוהול קיים מיתוס נפוץ הטוען כי בניגוד לגמילה מסמים, תהליך הגמילה מאלכוהול חרף הקושי הנפשי שהוא מעורר אינו מסכן את המכור באופן פיזי, ולכן אין שום בעיה לעבור אותו באופן עצמאי ולא במסגרת מסודרת של מכון גמילה מקצועי. אכן, במקרים מסוימים יתכן כי תהליכי הגמילה לא יסכנו את בריאותו של המכור באופן קל לאלכוהול, אבל כשמדובר במכור הצורך כמויות אלכוהול גדולות בתדירות גבוהה (מידי יום, למשל) – כאן כבר מדובר על סיפור שונה לגמרי. תסמיני גמילה מאלכוהול הם עניין רציני, ולמעשה, גמילה שאינה מבוקרת והמתבצעת ללא הפיקוח הרפואי הנכון, עלולה להסתיים גם במותו של האדם שמנסה להיגמל באופן עצמאי.

  תסמיני גמילה מאלכוהולתסמונת הגמילה מאלכוהול (קריז)

  בעת הגמילה מהתמכרות מאלכוהול, עלולים להופיע בשלב הראשוני של הגמילה תסמיני גמילה מאלכוהול קליניים, שדרגת חומרתם לרוב מושפעת מכמות האלכוהול שהמכור נהג לצרוך ומתדירות הצריכה שלו. בנוסף, דרגת החומרה עשויה אף להיות מושפעת ממספר הפעמים הקודמות בהן ניסה המכור להיגמל, ואף בדרגות חומרתם של תסמיני הגמילה שאותם חווה בניסיונות הגמילה הקודמים.

  לרוב, התסמינים הקלים יותר (כדוגמת התקפי חרדה, רעד בידיים, בחילות והקאות, כאבי ראש, הזעת-יתר וחוסר היכולת להירדם), יופיעו כ-6 שעות מתחילת תהליך הגמילה, כלומר מאז שתיית המשקה האלכוהולי האחרון. בטווח 12-24 שעות משתיית המשקה האחרון של המנסה להיגמל, עלולים להופיע התסמינים החמורים יותר (כדוגמת תחושת הבלבול, ההזיות הוויזואליות והשמיעתיות ואף הפרכוסים). חשוב לציין, כי בהתאם לדרגת ההתמכרות, בחלק מהנגמלים יופיעו התסמינים החמורים אפילו כשעתיים בלבד לאחר לגימת המשקה האחרון שלהם. אחד מתסמיני הגמילה הקשים והחמורים ביותר בגמילה פתאומית ולא מבוקרת הוא הדליריום טרמנס (delirium tremens), שמתרחש בכ-5% מהנגמלים, ומופיע לרוב תוך 24-72 שעות משתיית המשקה האחרון. התופעה מתייחסת להכרה מעורפלת, רעד בלתי נשלט, חוסר אוריינטציה, הזיות ויזואליות ושמיעתיות, הזעת-יתר, תחושות של זחילת חרקים מתחת או מעל לעור, עליית חום הגוף, האצת הדופק וכן הלאה. לרוב, יימשכו התסמינים נמשכים כיומיים-שלושה וכשהנגמל הסובל מדליריום טרמנס איננו מקבל את הטיפול המתאים, הוא עלול אפילו למות.

  מרכז גמילה מסמים ואלכוהול

  על מנת לעבור גמילה באופן מיטבי ולהימנע מסיכון מיותר, מומלץ לפנות אל מרכז גמילה כמו מרכז הגמילה ניקה נגמלים בפתח תקווה, על מנת לקבל טיפול מקיף, מכיל ומבין, שאף יכול להציל חיי אדם.

  שתף את המאמר

  התחילו בתהליך השינוי

  השאירו פרטים ונחזור אליכם לשיחת יעוץ אנונימית

   קידום אתרים