צרו איתנו קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם לשיחת יעוץ אנונימית

  הפרעת אכילה כפייתית

  אשפוז הפרעות אכילה

  המונח "הפרעות אכילה" מתייחס למגוון של מצבים פסיכולוגיים, הגורמים להתפתחות הרגלי אכילה לא בריאים. במקרים חמורים, הפרעות אכילה עלולות לגרום לבעיות בריאותיות חמורות ואפילו למוות. להפרעות אלה יכולים להיות מגוות תסמינים, אך כולם כוללים אובססיביות קיצונית לאכילה, המתבטאת בהתנהגויות כמו המנעות ממזון, בולמוסי אכילה, הקאות יזומות ועוד.

  אשפוז הפרעות אכילה – תנו לכם להחלים

  לעיתים, ניתן לטפל בהפרעות אכילה בעזרת ייעוץ פסיכולוגי ותזונתי בלבד, אך במקרים חמורים אין מנוס מאשפוז, כיוון שהגישה הטיפולית לבעיות אלה חייבת להיות מקיפה ולהתייחס לכל האספקטים בחייו של המטופל. במקרים רבים, המטרה החשובה ביותר של האשפוז, היא לייצב תסמינים רפואיים חריפים ולספק למטופל פיקוח רפואי צמוד.

  בדרך כלל, טיפול במסגרת אשפוז הפרעות אכילה, יורכב ממספר גורמים:

  • פסיכותרפיה: השיטה שהוכחה כיעילה ביותר לטיפול בהפרעות אכילה היא CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי). צורת טיפול זו מסייעת למטופל לזהות ולשנות דפוסי חשיבה מעוותים המעודדים היווצרות של התנהגויות ורגשות הרסניים. לעיתים יידרש גם טיפול זוגי או משפחתי המסייע לסביבתו של המטופל להתמודד עם הבעיה באופן בריא.
  • תרופות: רבים מהמטופלים סובלים גם מהפרעות אחרות כמו דיכאון וחרדה. נטילת תרופות נוגדות דיכאון עשויה לסייע ולקדם את הטיפול בהפרעות האכילה.
  • יעוץ ופיקוח תזונתי: דיאטנית המוכשרת לנושא יכולה לסייע למטופל לשפר את הרגלי האכילה שלו באופן הדרגתי ובריא.

  גורמים להתפתחות הפרעות אכילה

  • גנטיקה: מחקרים על תאומים שהופרדו בלידתם, מספקים ראיות לכך שהפרעות אכילה עשויות להיות תורשתיות.
  • מבנה אישיות: נמצא כי יש שלוש תכונות אופי אשר קשורות לסיכון גבוה לפיתוח הרגלי אכילה: נוירוטיות, פרפקציוניזם ואימפולסיביות.
  • אידיאלים תרבותיים: במדינות רבות, צעירים מעידים כי הם נתונים ללחץ עצום להתאים את מבנה גופם לאידיאל הרזון המקודם בתקשורת ומוצג כמבנה הגוף הלגיטימי היחיד. נמצא אפילו כי הפרעות אכילה מסויימות אינן קיימות בתרבויות שלא נחשפו לאידיאלים מערביים של רזון.

  אם אתם או מי ממכריכם סובל מהפרעות אכילה, אל תהססו לפנות לעזרה. ככל שתטפלו בבעיה מוקדם יותר, כך יקטן הסיכוי להתפתחות בעיות בריאותיות בעתיד, וסיכויי הצלחת הטיפול יגדלו משמעותית. התקשרו עוד היום למכון גמילה "ניקה נגמלים "לשיחת יעוץ ראשונית חינם בטלפון ‎03-3760499 או 050-4354321.

   

  אשפוז הפרעות אכילה

  אשפוז יום הפרעות אכילה

  הפרעות אכילה הן מגוון של מצבים נפשיים המאופיינים בהפרעה חמורה ומתמשכת בהתנהגויות, מחשבות ורגשות הקשורים לאכילה. הסימפטומים ההתנהגותיים כוללים דברים כמו המנעות קיצונית ממזון, הקאות, בולמוסי אכילה ועוד. מצבים אלו עשויים להיות מטרידים מאד ולהשפיע על התפקוד הפיזי, הנפשי, החברתי והתעסוקתי של המטופל. במקרים חמורים, יש להפרעות אלו השלכות בריאותיות כבדות, והן יכולות אפילו לגרום למוות.

  לא רק בקרב נערות

  הפרעות אכילה משפיעות על כ – 5% מהאוכלוסיה. הן נפוצות במיוחד בקרב צעירים, ובעיקר בקרב נשים. עם זאת, הן יכולות להופיע בכל גיל ולהשפיע על בני כל המינים. הפרעות אלו מתרחשות לעיתים קרובות יחד עם בעיות פסיכיאטריות אחרות כמו דיכאון, חרדה, הפרעה אובססיבית – קומפולסיבית, התמכרויות לחומרים מזיקים ועוד.

  אשפוז יום הפרעות אכילה – למי מומלץ?

  הטיפול בהפרעות אכילה הינו מורכב, כיוון שאוכל הוא גורם מרכזי בחיינו. בניגוד לחומרים ממכרים כמו אלכוהול וסמים, לא ניתן להיגמל ממנו לגמרי, כך שיש צורך ללמוד לפתח איתו מערכת יחסים בריאה. לשם כך נדרש טיפול כוללני ומקיף הנוגע לכל אספקט בחייו של המטופל. מסיבה זו, אשפוז יום הוא אפשרות מומלצת, במקרים שבהם לא נדרש טיפול רפואי צמוד המחייב אשפוז מלא. אשפוז יום הפרעות אכילה, הוא מסגרת טיפולית שבה המטופלים מגיעים יום יום למרפאה וזוכים לטיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי, ייעוץ תזונתי והשגחה רפואית, הכל לפי תכנית טיפול הבנויה באופן ספציפי כדי לענות לצרכיו של כל מטופל.

  סוגים נפוצים של הפרעות אכילה:

  • אנורקסיה נרבוזה: הפרעה המתאפיינת בניסיון כפייתי לירידה במשקל, עד כדי הרעבה עצמית.
  • בולימיה נרבוזה: מתאפיינת בבולמוסי אכילה שלאחריהם נסיונות "טיהור" של הגוף מהמזון שבתוכו באמצעים קיצוניים כמו הקאות יזומות, פעילות גופנית מוגזמת או שימוש בחומרים משלשלים.
  • הפרעת אכילה כפייתית: מתאפיינת באכילה מוגזמת וחסרת שליטה המלווה בתחושות של אשמה, בושה ודיכאון.

  אם אתם או מי ממכריכם סובלים מהפרעת אכילה, אל תהססו לפנות לעזרה. ככל שהבעיה תטופל מוקדם יותר, כך יגדל הסיכוי לטיפול מוצלח ומהיר, ולמניעת בעיות בריאותיות עתידיות. התקשרו עוד היום למרכז "ניקה נגמלים" לשיחת ייעוץ ראשונית חינם.

  שתף את המאמר

  הפרעות אכילה כפייתיות

  הפרעת אכילה כפייתית (או, בשמותיה הנוספים – הפרעת בולמוסי אכילה אוBED- Binge Eating Disorder) מוגדרת כהפרעת האכילה השכיחה ביותר בקרב אוכלוסיית מדינות עולם ראשון כיום. הפרעה זו פוגעת ביכולתו של האדם להפיק תועלת מטיפולים מסוגים שונים בבעיית ההשמנה שלו, ואפילו ביכולתו לרדת במשקל ולרזות בעזרת ניתוחי קיצור קיבה (בריאטריים). על אף שהפרעות האכילה נחשבות בין ההפרעות הנפשיות המורכבות ביותר לטיפול, וחלקן (כדוגמת האנורקסיה) עלולות להיות קטלניות ואף לגרום למותם של המתמודדים איתן, מרבית המתמודדים עם הפרעת אכילה כפייתית כלל אינם מגיעים לקבלת הטיפול הנדרש להם, מסיבות רבות ושונות.

  הפרעת אכילה כפייתית – מה היא ועד כמה היא שכיחה?

  הפרעת אכילה כפייתית נחשבת לשכיחה פי שלושה מהאנורקסיה ומהבולימיה גם יחדיו,  ושכיחותה ברחבי העולם מגיעה ל-0.9%. מרבית החולים במחלה הינן נשים, אשר סובלות מאיכות חיים נמוכה, מתחלואה הנלווית לתסמונת וממצוקה פסיכולוגית גבוהה במיוחד יחסית לאוכלוסייה שסובלת מהשמנת-יתר שמקורה אינו בהפרעה זו. התקפי הזלילה במסגרת ההפרעה מאופיינים באכילתן של כמויות מזון גדולות, לרוב במהירות רבה, עד להגעה למצב בו הם חשים חוסר נוחות פיסית ואף כאבי בטן חזקים המובילים להקאות. במהלך בולמוס הזלילה הסובל מההפרעה חש בחוסר שליטה, ועם תומו, מגיעים רגשות האשם, הבושה והמצוקה. הפרעת אכילה כפייתית דומה במהותה להפרעות התמכרות שונות, בכך שכשהאנשים הסובלים ממנה אוכלים במהירות כמויות לא פרופורציונליות של המזון ללא בקרה, ובכך שהם חווים הקלה משמעותית בעת כניעתם לדחף המדרבן אותם לאכול. אכילתם מהירה הרבה יותר מאכילתו של אדם שלא סובל מההפרעה, והם נוטים להתבודד בעת האכילה בשל רגשות המבוכה. כמו כן, כאמור לאחר בולמוס אכילת-יתר כזה הם חווים תחושות סלידה עצמית, דיכאון ואשמה זאת מאחר והם חשים כי אין להם כל שליטה על האכילה ועל הכמויות שהם אוכלים, וכי זמן רב ממחשבותיהם מושקע במחשבות טורדניות העוסקות במזון ובארוחות.

  כיצד מתמודדים עימה?

  ראוי לציין כי מדובר בעניין קשה למדי להתמודדות וטיפול מאחר ובראש ובראשונה, הוא מצריך מהאדם הסובל מהבעיה להודות בקיומה. צריכים טיפול מקצועי ודיסקרטי? להפסיק את רגשות הבושה והאשמה? ניקה נגמלים – מרכז גמילה מסמים ואלכוהול, מטפל בהתמכרויות מסוגים שונים אשר ממוקם בפתח תקווה בשכונה שקטה ישמח לסייע.

  התחילו בתהליך השינוי

  השאירו פרטים ונחזור אליכם לשיחת יעוץ אנונימית

   קידום אתרים